KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Teckning 4647293
nr 464 7293
Teckning
Tusch, Arvid Fougstedt, 1927, Stockholms slott, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], 18x24
Utrop:
100 kr
Såld:
600 kr
måndag 16 april 2007
kl 16:49:29
300 kr
450 kr
550 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Silver
Mässing
Farstagods